Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 października 1998 r., sygn. II SA/Ka 184/97

Odwołanie ze stanowiska dyrektora gminnej jednostki organizacyjnej, dokonane przed wejściem w życie ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. zmieniającej ustawę o samorządzie terytorialnym, przywracającej z mocą wsteczną mandat radnego gminy, nie może być wzruszone z powodu nie spełnienia wymagania, o którym mowa w art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym /Dz.U. 1996 nr 13 poz. 74 ze zm./.

 

uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze na uchwałę Rady Gminy w przedmiocie odwołania z funkcji dyrektora Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.


UZASADNIENIE

Uchwała podjętą w dniu 8 sierpnia 1996 r., Zarząd Gminy O. odwołał Jana K. z funkcji dyrektora Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w O. z dniem podjęcia uchwały, stwierdzając nadto, że odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn wskazanych w art. 52 par. 1 pkt 1 Kodeksu pracy. Jako podstawę prawna rozstrzygnięcia powołano przepisy art. 37a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych /Dz. U. nr 24 poz. 122 ze zm./ w zw. z art. 70 par. 3, art. 30 par. 4, art. 264 par. 2 Kodeksu pracy oraz art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym. Zaskarżonym rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewoda K. stwierdził nieważność powyższej uchwały w trybie art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie terytorialnym. W uzasadnieniu organ nadzoru podał, że Jan K. będąc radnym Rady Miejskiej w O., pełnił jednocześnie funkcję kierownika gminnej jednostki organizacyjnej. Mimo że ustawa z dnia 29 września 1995 r. zmieniająca ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym wprowadziła zakaz łączenia tych funkcji, Jan. K. nie złożył wniosku o urlop bezpłatny w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie tejże ustawy, ani też nie zrzekł się mandatu radnego. W tej sytuacji jego mandat wygasł z mocy prawa z dniem 18 maja 1996 r. Rada Gminy w O. nie podjęła jednak uchwały o wygaśnięciu mandatu /termin podjęcia uchwały upływał w dniu 18 sierpnia 1996 r./. W dniu 9 sierpnia 1996 r. weszła w życie ponowna nowelizacja ustawy o samorządzie terytorialnym, wprowadzona ustawą z dnia 5 lipca 1996 r. /Dz.U. nr 89 poz. 401/. Zgodnie z art. 4 tej ustawy, wygaśnięcie z mocy prawa mandatu radnego, które dokonało się poprzez niezłożenie wniosku o urlop bezpłatny, nie ma mocy prawnej, o ile przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 9 sierpnia 1996 r., mandat nie został ponownie obsadzony. Organ nadzoru doszedł do wniosku, iż choć mandat Jana K. formalnie wygasł, to jednak ustawa z dnia 5 lipca 1996 r. przywróciła mu prawa radnego z mocą wsteczna, a w tej sytuacji jego odwołanie z funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej powinno być poprzedzone procedurą odwoławczą z art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie terytorialnym, tj. po uzyskaniu zgody Rady Gminy na rozwiązanie stosunku pracy. W ocenie organu nadzoru, stwierdzenie nieważności uchwały z powodu naruszenia prawa było zatem uzasadnione.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00