Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 czerwca 1995 r., sygn. I SA 665/94

Następstwa prawnego organizacji związkowej nie można przyjmować na zasadzie domniemania; powinno ono wynikać z jej statutu lub wyrażonego na piśmie oświadczenia woli właściwego organu tej organizacji, że przejmuje ona prawa i obowiązki poprzedniej organizacji związkowej.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność 80" przy Kopalni (...) w J.Z. na orzeczenie Społecznej Komisji Rewindykacyjnej z dnia 8 grudnia 1993 r. w przedmiocie zwrotu majątku przejętego w wyniku wprowadzenia stanu wojennego i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 1 Kpa uchylił zaskarżone orzeczenie, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Społecznej Komisji Rewindykacyjnej na rzecz Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność 80" przy Kopalni (...) w J.Z. dwa tysiące siedemset pięćdziesiąt jeden złotych sześćdziesiąt trzy grosze tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.


UZASADNIENIE

Społeczna Komisja Rewindykacyjna orzeczeniem z dnia 8 grudnia 1993 r. (...) nakazała Niezależnemu Samorządnemu Związkowi Zawodowemu "Solidarność 80" przy Kopalni (...) w J.Z. zwrócić na rzecz NSZZ "Solidarność" przy tej kopalni kwotę 1.375.803.547 zł. W uzasadnieniu orzeczenia Społeczna Komisja Rewindykacyjna podała, że Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" Kopalni (...) w J.Z. wystąpiła z wnioskiem do Społecznej Komisji Rewindykacyjnej o nakazanie NSZZ Pracowników Kopalni (...) zwrotu majątku należącego do Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w dniu wprowadzenia stanu wojennego, przejętego następnie przez ów związek. Majątek ten stanowiła znajdująca się na rachunku bankowym kwota 4.179.741 zł. Fakt posiadania przez wnioskodawcę majątku, o którym mowa we wniosku, oraz przejęcia tego majątku przez NSZZ Pracowników Kopalni (...) nie budzi żadnych wątpliwości w świetle materiału dowodowego. Jednakże w dniu 25 kwietnia 1992 r. NSZZ Pracowników Kopalni (...) został na mocy postanowienia Sądu Wojewódzkiego w (...) wykreślony z rejestru związków zawodowych. Wnioskodawca złożył wówczas wniosek o wezwanie do udziału w sprawie w charakterze uczestnika postępowania NSZZ "Solidarność 80" Kopalni (...), twierdząc, iż związek ten jest następcą prawnym NSZZ Pracowników Kopalni (...). Komisja twierdzenie to uznała za zasadne, mimo bowiem braku bezpośredniego dokumentu, z którego wynikałby fakt przejęcia przez NSZZ "Solidarność 80" przy Kopalni (...) praw i obowiązków zlikwidowanego NSZZ Pracowników Kopalni (...), okoliczność ta została udowodniona pośrednio, za pomocą dostarczonych przez wnioskodawcę dokumentów. O następstwie prawnym świadczą, zdaniem Komisji, następujące okoliczności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00