Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 1995 r., sygn. II SA 125/94
1. Pomimo kategorycznego sformułowania przepisów art. 17 ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów /Dz.U. nr 11 poz. 80, art. 20 jednolitego tekstu - Dz.U. 1989 nr 58 poz. 349/ nie wynika z nich, aby dane ewidencyjne - bez możliwości jakiejkolwiek zmiany - miały w toku postępowania scaleniowego charakter wiążący. Aktualizacja ewidencji jest konieczna w każdym przypadku, gdy zachodzi potrzeba prawidłowego określenia uczestników scalenia gruntów zgodnie ze stanem faktycznym.
2. Grunty "przeznaczone na cele specjalne" /art. 2 ust. 2 cytowanej ustawy/ to także grunty przeznaczone pod cmentarze grzebalne, przy czym określenie "przeznaczone" należy odnieść zarówno do gruntów dopiero przeznaczonych w planach zagospodarowania przestrzennego terenu pod urządzenie cmentarza, jak i takich, na których już znajdują się cmentarze grzebalne.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Biskupa Prawosławnego (...) na decyzję Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 15 grudnia 1993 r. w przedmiocie scalenia gruntów i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na rzecz skarżącego dziesięć złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.