Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 1995 r., sygn. IV SA 1460/94

Decyzja administracyjna, która nie określa konkretnych obowiązków nałożonych na inwestora w zakresie ochrony środowiska przy projektowaniu inwestycji mogącej pogorszyć stan środowiska, lecz jedynie odwołuje się ogólnie do opinii sporządzonych przez rzeczoznawców do spraw ochrony środowiska, zawierających alternatywne, a niekiedy sprzeczne wnioski lub zalecenia, jest decyzją wadliwą z punktu widzenia wymagań wynikających z art. 68 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska /Dz.U. 1994 nr 49 poz. 196/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Kazimierza O. na decyzję Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 8 lipca 1994 r. w przedmiocie zgody na rozwiązania projektowe inwestycji i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 3 Kpa uchylił zaskarżoną decyzję, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa na rzecz Kazimierza O. dziesięć złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 14 lutego 1992 r., wydaną przez Wójta Gminy J.L. na podstawie art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 38 poz. 229/, orzeczono o utracie ważności pozwolenia udzielonego Stanisławie A. decyzją tego organu z dnia 28 marca 1991 r. na budowę szopy-garażu na działce nr 72/1, położonej w N. nr 24, w granicy z działką należącą do Kazimierza O. Podstawą wydania tej decyzji, utrzymanej w mocy decyzją Wojewody (...) z dnia 31 marca 1992 r., było samowolne odstąpienie przez inwestorkę od warunków udzielonego pozwolenia budowlanego przez znaczne powiększenie kubatury budynku, jego podwyższenie i wydłużenie; według zamierzeń inwestorki ma on być wykorzystywany jako zakład wędliniarski. Realizacji takiego obiektu budowlanego, jak również uruchomieniu w nim wędliniarni sprzeciwia się Kazimierz O., właściciel sąsiedniej działki zabudowanej budynkiem mieszkalnym, który - jak twierdzi - znajduje się w odległości 16,10 m od budynku wędliniarni, usytuowanej w granicy działek, co powodować będzie niedopuszczalne zagrożenie dla środowiska.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00