Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 1994 r., sygn. IV SA 1260/93

Zbędność wywłaszczonej nieruchomości dla wnioskodawcy wywłaszczenia, który legitymował się decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji, powoduje nie tylko utratę ważności decyzji lokalizacyjnej, ale także wygaśnięcie celu, na który dokonano wywłaszczenia.

Dotyczy to także przypadku, gdy wywłaszczona nieruchomość została przekazana nieformalnie przez wnioskodawcę wywłaszczenia innej państwowej jednostce organizacyjnej, która zamierza realizować ten sam cel.

UZASADNIENIE

Aktem notarialnym z dnia 7 stycznia 1972 r., sporządzonym w trybie art. 6 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości /Dz.U. 1961 nr 18 poz. 94/, Fabryka Wyrobów Filcowych nabyła od Marii i Pawła małżonków C. nieruchomość o powierzchni 4650 m2 z przeznaczeniem pod budowę branżowego ośrodka wczasowego, powołując się na posiadaną decyzję o ustaleniu lokalizacji szczegółowej tego ośrodka. We wrześniu 1984 r. została zawarta pisemna umowa pomiędzy Fabryką a Kopalnią Węgla o odpłatnym przekazaniu na rzecz Kopalni nabytego gruntu wraz z urządzeniami z przeznaczeniem pod budowę ośrodka wczasowego, a prawo zarządu i użytkowania tej nieruchomości przez Kopalnię zostało wpisane do księgi wieczystej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00