Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 7 września 1993 r., sygn. V SA 120/93

Decydujące znaczenie dla zwolnienia towaru od cła, na podstawie art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym /Dz.U. nr 60 poz. 253/ ma ustalenie jego przeznaczenia i to w związku z zakresem i sposobem funkcjonowania podmiotu, dla którego towar jest sprowadzony.

UZASADNIENIE

Dyrektor Urzędu Celnego decyzją z 27.8.1992 r. wymierzył cło od sprowadzanych z zagranicy przez Spółkę z o.o. towarów w postaci samokopiujących druków rachunków.

Od tej decyzji Spółka wniosła odwołanie do Prezesa GUC.

Decyzją z 1.12.1992 r. Prezes GUC odwołania nie uwzględnił i zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy. W uzasadnieniu swojej decyzji podał, że podstawową regulację w zakresie zwolnień od cła stanowi art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym /Dz.U. nr 60 poz. 253/, który jest przepisem nie rozszerzającym zakresu zwolnień od cła określonego w ustawie z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej z udziałem podmiotów zagranicznych /Dz.U. nr 41 poz. 325/. W związku z tym, zdaniem Prezesa GUC, zwolnieniu od cła podlegają nabyte przez Spółkę ze środków własnych maszyny, urządzenia i wyposażenie oraz inne środki przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym przez termin "inne środki" należy rozumieć rzeczy mające z ekonomicznego punktu widzenia charakter środków pracy, służących do przekształcania przedmiotów pracy w procesie działalności gospodarczej, które nie zużywają się w jednym cyklu produkcyjnym lub usługowym. Zwolnieniem nie są objęte wyroby gotowe importowane w celu dalszej odsprzedaży, jak również towary przeznaczone do sprzedaży, a deklarowane jako wkład niepieniężny, jak i również towary będące przedmiotami pracy, tzn. ulegające przetworzeniu w procesie produkcyjnym lub usługowym, jak np. surowce, prefabrykaty, opakowania, półprodukty itp. Z tych względów, w ocenie organu administracji II instancji, towary sprowadzone przez Spółkę należało uznać za przedmioty pracy, co nie dawało podstawy do zwolnienia ich od cła przywozowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00