Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 1989 r., sygn. II SA 1198/88

Wydanie decyzji z pogwałceniem zasady dwuinstancyjności, obowiązującej w postępowaniu administracyjnym /art. 15 Kpa/, godzi w podstawowe prawa i gwarancje procesowe obywatela i musi być ocenione jako rażące naruszenie prawa.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Bolesława Sz. na decyzję Zarządu Głównego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację z dnia 14 lipca 1988 r. w przedmiocie uprawnień kombatanckich i na podstawie art. 207 par. 3 Kpa stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji, a także - zgodnie z art. 208 Kpa - zasądził od Zarządu Głównego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację kwotę złotych dwa tysiące tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.


UZASADNIENIE

Bolesław Sz., urodzony dnia 19 lutego 1920 r., złożył wniosek o przyjęcie w poczet członków Związku Bojowników o Wolność i Demokrację i przyznanie mu uprawnień kombatanckich z tytułu działalności w Batalionach Chłopskich od grudnia 1942 r. na placówce w R., były powiat b., obecnie województwo z. Komendantem placówki był Michał M. pseudonim "Jawor"; u niego został zaprzysiężony i otrzymał pseudonim, gromadził i przechowywał broń i amunicję, rozprowadzał prasę konspiracyjną i biuletyny. W życiorysie podał, że mieszkał w L.G., województwo z.; w listopadzie 1939 r. podjął pracę w lesie jako robotnik leśny, gdzie pracował do kwietnia 1943 r. Z chwilą rozpoczęcia pracy gromadził broń i amunicję pozostałą o walkach z Niemcami, a w 1942 r. został zaprzysiężony przez dowódcę Batalionów Chłopskich w R. W kwietniu 1943 r. został aresztowany przez żandarmerię w T., skąd po tygodniu wstępnego przesłuchania odesłano go "jako bandytę" na Komendę Gestapo w B. Stamtąd po 4 tygodniach przekazano go do L., po czym po 2 tygodniach dalszych przesłuchań został dołączony do transportu wysiedleńców i wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie przebywał do kwietnia 1945 r., do wyzwolenia przez wojska alianckie; w październiku 1945 r. wrócił do Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00