Wyrok NSA z dnia 17 lutego 1988 r., sygn. I SA 631/87
1. Ustawa z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 22 poz. 99 ze zm./ i wydane na jej podstawie akty wykonawcze nie przewidują możliwości bezpośredniego przekazywania nieruchomości między dwoma podmiotami, z których choćby jeden nie jest państwową jednostką organizacyjną.
2. Nawet częściowe tylko uwzględnienie skargi spełnia hipotezę art. 208 Kpa i uzasadnia orzeczenie o zwrocie kosztów postępowania w całości na rzecz skarżącego.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Gminnej Spółdzielni w Ł. na decyzję Głównego Geodety Wojewódzkiego w Łomży z dnia 3 kwietnia 1987 r. w przedmiocie odmowy ustanowienia prawa użytkowania działki i zobowiązania Spółdzielni do dokonania rozliczeń majątkowych z przedsiębiorstwem państwowym przejmującym nieruchomość w zarząd i na podstawie art. 207 par. 1 i 3 Kpa stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Geodety Miejskiego w Ł. z dnia 11 marca 1987 r. - obie w części dotyczącej rozliczeń między ustanowionym zarządcą nieruchomości a Spółdzielnią. W pozostałym zakresie skargę oddalił.
Zgodnie z art. 208 Kpa Naczelny Sąd Administracyjny zasądził od Głównego Geodety w Łomży kwotę złotych dwa tysiące tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz Spółdzielni.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 11 marca 1987 r. Geodeta Miejski w Ł., powołując się na art. 38 ust. 2, art. 39 ust. 1, art. 45 ust. 1 i art. 47 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 22 poz. 99/, orzekł o przekazaniu w zarząd Oddziału Okręgowego w B. Przedsiębiorstwa Handlu Opałem i Materiałami Budowlanymi działki gruntu o powierzchni 0,9112 ha, oznaczonej nr 3338, położonej w Ł. przy ul. Ś., użytkowanej dotychczas faktycznie przez Gminną Spółdzielnię w Ł. /pkt 1 decyzji/. Jednocześnie odmówił Gminnej Spółdzielni w Ł. przekazania tej działki w użytkowanie /pkt 2 decyzji/. Z tytułu ustanowienia zarządu ustalił stałą opłatę roczną w wysokości 68.340 zł i oznaczył wysokość pierwszej opłaty jako 60-krotność opłaty rocznej, to jest 4.100.400 zł. Orzekł także, iż działka przekazywana jest z przeznaczeniem na skład opału i materiałów budowlanych, przy czym ustalił, że przyjęcie składników nieruchomości powinno nastąpić między dotychczasowym użytkownikiem a nowym zarządcą odpłatnie, chyba że będą to składniki przekazane w 1976 r. nieodpłatnie między tymi samymi podmiotami w przeciwnej relacji /pkt 6 decyzji/. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że pierwotnie działka była nabyta przez Przedsiębiorstwo Handlu Opałem i Materiałami Budowlanymi w B. bez zgody i wiedzy organu. Została następnie przekazana Wojewódzkiemu Związkowi Gminnych Spółdzielni w Ł. W ewidencji gruntów nieruchomość od 1976 r. była wykazywana jako własność Skarbu Państwa ze wskazaniem /od 1984 r./ na Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta w Ł., ponieważ Gminna Spółdzielnia w Ł. nie miała tytułu prawnego do władania nieruchomością i dopiero w dniu 21 lutego 1986 r. Spółdzielnia ta wystąpiła o formalne przekazanie jej działki. Organ I instancji jednak wziął pod uwagę uchwałę nr 30/82 Zarządu Głównego Centralnego Związku Spółdzielni Rolniczych z dnia 21 marca 1982 r. w sprawie przekazania działalności zaopatrzenia w opał i materiały budowlane ludności i innych odbiorców w miastach na rzecz Państwowego Przedsiębiorstwa Handlu Opałem i Materiałami Budowlanymi w W. Rozliczenie nakładów na nieruchomości miało nastąpić w trybie par. 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu oddawania w zarząd oraz użytkowanie nieruchomości państwowych, przekazywania tych nieruchomości między państwowymi jednostkami organizacyjnymi i dokonywania rozliczeń z tego tytułu /Dz.U. nr 47 poz. 240/.