Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 września 1987 r., sygn. SA/Wr 365/87

Obowiązek ponoszenia opłat rocznych z tytułu zarządzania gruntem państwowym, na którym znajduje się kopalnia odkrywkowa lub wyrobisko eksploatacyjne, ustaje dopiero po wykonaniu rekultywacji gruntów i ich przejęciu przez organ administracji w trybie art. 42 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 22 poz. 99 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 207 par. 5 Kpa skargę Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej w O. na decyzję głównego Geodety Wojewódzkiego w Opolu w przedmiocie ustalenia opłat rocznych z tytułu zarządu gruntem państwowym.


UZASADNIENIE

O-skie Przedsiębiorstwo Ceramiki Budowlanej w O. w skardze wniesionej do Naczelnego Sądu Administracyjnego zakwestionowało legalność decyzji Głównego Geodety Wojewódzkiego w Opolu z dnia 4 lutego 1987 r. nr GM-II-8224a/6/87, utrzymującej w mocy decyzję Kierownika Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miasta i Gminy w P. z dnia 2 grudnia 1986 r. nr G.V-8226/ZUP/11/86 w sprawie ustalenia opłat rocznych z tytułu zarządu gruntem państwowym, położonym w P. i N., o łącznej powierzchni 10,9804 ha. Według stwierdzeń skargi, tylko za część tych nieruchomości, pozostającą pod zabudową, można pobierać stałą opłatę roczną obliczoną na podstawie przepisów ustawy z dnia 289 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 22 poz. 99/. Pozostała część działek to nieużytki i wyrobiska poeksploatacyjne, przeznaczone do rekultywacji i przekazania do Państwowego Funduszu Ziemi. Bezzasadne jest także posługiwanie się współczynnikiem 2 procent przy naliczaniu opłaty, albowiem ze względu na charakter produkcji - wyroby ceramiczne na potrzeby ludności - powinien on być ustalony na najniższym dopuszczalnym poziomie. W rezultacie tych uchybień opłatę naliczono w łącznej wysokości 625.967 zł rocznie, zamiast 238.534 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00