Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-10-10

Wszystko o potrąceniach z wynagrodzenia za pracę, stan prawny na 1 października 2010 roku

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę to temat, który bardzo często powraca podczas sporów na linii pracownik-pracodawca. Wynika to z faktu, że przepisy chroniące wynagrodzenia są dość skomplikowane, a kwoty potrąceń zmieniają się co roku - są przecież uzależnione od wysokości wynagrodzenia minimalnego. Zasadą pozostaje jednak ochrona połowy wynagrodzenia, która przy świadczeniach alimentacyjnych jest limitowana do wysokości 3/5pensji.

Co wolno potrącać

Podstawową zasadą jest, że aby dokonywać potrąceń pracodawca musi dysponować odpowiednią podstawą prawną. Wydaje się to oczywiste, jednak wiele firm decyduje się na potrącenia bez uprawnień (np. tylko informując o tym pracownika). Takie praktyki mogą skończyć się grzywną na wypadek kontroli PIP. Po drugie wynagrodzenie jest w polskim prawie dość silnie chronione, dlatego nie można przepisów pozwalających na potrącenia interpretować rozszerzająco. W razie wątpliwości w dziale kadr zawsze bezpieczniej jest zastosować wykładnię na korzyść pracownika. Po trzecie potrąceń dokonuje się po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Potrąceniu z wynagrodzenia podlegają tylko następujące należności:

sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych; tytułem wykonawczym najczęściej będzie wyrok sądu (ale może to być również ugoda, czy akt notarialny ze stosownym zobowiązaniem); po zaopatrzeniu go w klauzulę wykonalności i złożeniu wniosku egzekucyjnego komornik wszczyna egzekucję i zajmuje wynagrodzenie; pracodawca nie ma przy tym obowiązku ani uprawnienia do kwestionowania treści tytułu wykonawczego, chyba że zawiera on oczywiste błędy,

również w tym wypadku najczęściej będą to wyroki sądowe, a wśród innych tytułów egzekucyjnych można wyróżnić np. wyrok sądu polubownego lub ugodę zawartą przed takim sądem albo akt notarialny; pełen katalog tytułów egzekucyjnych zawiera art. 777 § 1 k.p.c. Zgodnie z nim tytułami egzekucyjnymi są:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00