Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-06-10

Finansowanie prac badawczo-rozwojowych w ujęciu podatkowym i księgowym

Od momentu przystąpienia Polski do UE polscy przedsiębiorcy osiągają duże korzyści dzięki wykorzystaniu dotacji unijnych. Jednym z kluczowych aspektów unijnego wsparcia jest niewątpliwie finansowanie inwestycji w innowacje i działalność badawczo-rozwojową, które mają szczególny wpływ na umocnienie pozycji polskiej gospodarki na rynku europejskim i zwiększenie stopnia jej konkurencyjności. Są to działania niezwykle istotne, ponieważ mimo znaczącego wzrostu wskaźnika innowacyjności polskiej gospodarki europejskie rankingi wciąż plasują ją pod tym względem poniżej średniej unijnej. Przykład państw rozwijających się jednoznacznie wskazuje, że miarą nowoczesnej gospodarki jest właśnie jej innowacyjność.

Przemysław Szywacz

Autor jest doradcą podatkowym, menedżerem

w zespole ds. podatku dochodowego od osób prawnych

KPMG Tax M.Michna sp.k

Wojciech Majkowski

Autor jest aplikantem radcowskim, konsultantem

w zespole ds. podatku dochodowego od osób prawnych

KPMG Tax M.Michna sp.k.

Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania dofinansowania na działalność innowacyjną, na szczególną uwagę zasługuje Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka rozpisany na lata 2007-2013. To jeden z sześciu programów krajowych Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia, który jest finansowany ze środków europejskich. Skierowany jest on przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy zamierzają realizować innowacyjne projekty związane z badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami, inwestycjami o dużym znaczeniu dla gospodarki lub wdrażaniem i stosowaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Program Innowacyjna Gospodarka składa się z dziewięciu osi priorytetowych, które są podzielone na szczegółowe działania, w ramach których można ubiegać się o wsparcie finansowe.

Przedsiębiorcy planujący prowadzenie prac badawczo-rozwojowych i wdrożenie ich wyników mogą ubiegać się o dotację przede wszystkim w ramach dwóch uzupełniających się działań tego programu: 1.4. "Wsparcie programów celowych" (część badawcza) oraz 4.1. "Wsparcie wdrożeń wyników prac B+R" (część wdrożeniowa).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00