Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-28

Jak optymalnie amortyzować środki trwałe

Wybór optymalnej metody amortyzacji dla każdego podatnika oznacza co innego. Zależy to od aktualnych potrzeb w zakresie kosztów uzyskania przychodów - czy mają być wysokie, czy niskie, czy różne w poszczególnych okresach rozliczeniowych, np. na początku użytkowania środka trwałego niskie, a później wysokie lub odwrotnie. Niemniej wybór tej najwłaściwszej w danym czasie metody amortyzacji ma duży wpływ na kształtowanie wyniku podatkowego działalności, tj. dochodu lub straty. Warto więc to narzędzie wykorzystać i mieć świadomość, że wiele środków trwałych można amortyzować na różne sposoby. Odpowiedni wybór zapewnia nam możliwość wpływania na koszty uzyskania przychodów w dogodny dla nas sposób.

Joanna Krawczyk

Doradca podatkowy

Chcąc zwiększyć koszty uzyskania przychodów z tytułu amortyzacji w stosunku do nowo nabywanych środków trwałych, warto rozważyć, czy istnieją przesłanki dla skorzystania z:

● preferencyjnej metody jednorazowej amortyzacji dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą albo tzw. małych podatników,

● metody amortyzacji z zastosowaniem stawek indywidualnych,

● metody amortyzacji degresywnej,

● podwyższenia stawek z Wykazu przy metodzie liniowej.

Wobec środków trwałych już podlegających amortyzacji stawką liniową zwiększenie kosztów odpisów amortyzacyjnych może odbyć się poprzez podwyższenie stawki amortyzacyjnej.

Jeśli zależy nam z kolei na obniżeniu kosztów uzyskania przychodów, co może być podyktowane chęcią zaprezentowania lepszego wyniku finansowego działalności czy uzyskaniem określonej zdolności kredytowej, to w stosunku do już amortyzowanych środków trwałych oraz nowo nabywanych możemy:

● zmniejszyć częstotliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych,

● obniżyć stawki amortyzacyjne wszystkich bądź tylko niektórych środków trwałych amortyzowanych metodą liniową.

Zmian w zakresie już amortyzowanych środków trwałych możemy dokonać z reguły dopiero z początkiem nowego roku podatkowego. Tylko w niektórych przypadkach pozwalających na podwyższenie stawki amortyzacyjnej zmian można dokonać z początkiem nowego miesiąca, zatem także w trakcie roku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00