Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-02

Wycena nieruchomości inwestycyjnych według znowelizowanej ustawy o rachunkowości i msr 40 - artykuł dyskusyjny

Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują zmienione przepisy dotyczące zasad ujmowania skutków wyceny nieruchomości inwestycyjnych. Zmieniono również brzmienie definicji inwestycji oraz zaliczono do pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych skutki przekwalifikowania nieruchomości inwestycyjnych. W uzasadnieniu do wprowadzanych zmian można przeczytać, że część z nich stanowi "uściślenie kryterium zaliczania aktywów do inwestycji", inne zaś mają charakter "doprecyzowujący" i wynikają z wprowadzenia przepisów umożliwiających wycenę nieruchomości inwestycyjnych przez wynik finansowy. Po przestudiowaniu uzasadnienia zmian do ustawy o rachunkowości można nabrać przekonania, że przepisy dotyczące nieruchomości inwestycyjnych, dotychczas bardzo niejasne, zostały doprecyzowane. Lektura samej ustawy skłania do innej refleksji...

dr Agnieszka Tłaczała

Adiunkt w Katedrze Finansów Przedsiębiorstwa Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Zmienione przepisy są wprawdzie dosyć precyzyjne, jednak - zdaniem autorki - sprzeczne z zasadami rachunkowości zapisanymi w innym artykule ustawy, które powszechnie określane są mianem "zasad nadrzędnych".

Wycena bilansowa nieruchomości inwestycyjnych

Analizując stan prawny obowiązujący do końca 2008 r. w zakresie ujmowania skutków wyceny nieruchomości inwestycyjnych, można stwierdzić, że nie było jasności co do tego, w jaki sposób ujmować skutki wyceny nieruchomości inwestycyjnych. Zdania dotyczące interpretacji zapisów ustawy były podzielone. Niektórzy, powołując się na zapisy art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości w starym brzmieniu, twierdzili, że przychody lub koszty wynikające ze zmiany wartości nieruchomości inwestycyjnych mieszczą się w ramach "przychodów lub kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości"1. Należy zauważyć, że była to interpretacja, która nie znajdowała pokrycia w innych przepisach ustawy.

W innych interpretacjach tok rozumowania był następujący: nieruchomości inwestycyjne są zaliczane do inwestycji długoterminowych (wynika to z układu bilansu), a metody wyceny tych inwestycji opisuje art. 35 ust. 4. Przypomnijmy, że ten artykuł w wersji obowiązującej do końca 2008 r. nie zawierał wyłączenia dla nieruchomości inwestycyjnych. Oznaczało to, że zmiany wartości nieruchomości inwestycyjnych spowodowane spadkiem wartości poniżej ceny nabycia powinny być ujmowane w wyniku finansowym, natomiast zmiany wartości powyżej ceny nabycia - w kapitale z aktualizacji wyceny (a nie, jak według pierwszej interpretacji, w pozostałych przychodach lub kosztach operacyjnych).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00