Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-10

Sposoby ograniczenia skutków zastosowania przepisów o niedostatecznej kapitalizacji

Jedną z metod finansowania zewnętrznego spółki kapitałowej jest pożyczka od udziałowca. Jest to atrakcyjna forma przede wszystkim ze względu na możliwość zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodu (dalej: KUP). Dzięki temu zmniejszeniu ulega podstawa opodatkowania i tym samym podatek do zapłaty. Natomiast w przypadku wypłaty dywidendy spółka nie generuje kosztów podatkowych.

dr Joanna Szlęzak-Matusewicz

Adiunkt w Katedrze Finansów Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

W porównaniu z podwyższeniem kapitału zakładowego, poza podatkowymi oszczędnościami wykorzystania pożyczki, można wskazać inne aspekty przemawiające za tą formą finansowania. Zaciągnięcie pożyczki pozwala na ominięcie wielu formalnoprawnych wymogów związanych z koniecznością podwyższenia kapitału zakładowego spółki, a także kosztów wszystkich procedur z tym związanych (zmiana umowy spółki, rejestracja w KRS itp.).

Charakteryzuje się także większą mobilnością inwestowanych funduszy, dzięki której podmiot finansujący może uzyskać dogodniejszą formę zapłaty przez ominięcie procedury podziału i wypłaty zysków.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że odsetki jako źródło dochodów wspólnika nie są uzależnione od wyników działalności spółki. Bez względu więc na to, jak duży będzie zysk i czy w ogóle wystąpi, wypłata odsetek będzie miała miejsce.

Wypłacane odsetki muszą spełniać warunek rynkowości. W przeciwnym razie organ podatkowy może dokonać szacunkowego określenia dochodów. Wartość rynkową odsetek określa się na podstawie wysokości najniższych odsetek, jakie dany podmiot musiałby zapłacić podmiotowi niezależnemu za uzyskanie kredytu (pożyczki) na podobny okres w porównywalnych warunkach.

Rozpatrując wyłącznie aspekt podatkowy zaciągania pożyczki w porównaniu z finansowaniem własnym i wynagradzaniem wspólnika w formie dywidendy, należy zauważyć, że korzyści podatkowe odnosi wspólnik będący osobą fizyczną. Osoby prawne mogą bowiem skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania dywidend na podstawie art. 22 ust. 4 updop, jeśli spełniają przewidziane warunki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00