Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-29

Zarządzanie podatkami - na czym polega i jakie są ograniczenia

Podatki istniały od zawsze i od zawsze budziły niechęć tych, którzy musieli je płacić. Jest to naturalna reakcja na ingerencję państwa w osobiste finanse obywatela. Być może dzieje się tak dlatego, że trudno uchwycić bezpośredni cel wydatkowania środków pochodzących z podatków. Już z samej definicji podatku wynika, że ma on charakter nieodpłatny, a więc obywatel-podatnik, uiszczając tę daninę, nie powinien nic w zamian oczekiwać. A to znów kłóci się z ludzką naturą - płacąc, zawsze oczekujemy czegoś w zamian.

dr Joanna Szlęzak-Matusewicz

adiunkt w Katedrze Finansów Przedsiębiorstwa w Szkole Głównej Handlowej

Podatnicy zawsze szukają różnych sposobów niepłacenia podatków. Nauczyli się bronić przed podatkami, wykorzystując luki prawne, nieścisłości w prawie podatkowym czy stosując w pełni legalne metody optymalizacji podatkowej. I właśnie te ostanie pozostają w kręgu zainteresowania osób, które aktywnie wpływają na wielkość płaconych podatków, a zatem zarządzają podatkami.

Zarządzanie podatkami jest więc działaniem podatnika polegającym na dokonywaniu pewnych wyborów, które pozwala zminimalizować obciążenie podatkowe, a tym samym maksymalizować zysk po opodatkowaniu oraz odsunąć w czasie moment zapłaty podatku, przy możliwie niskim poziomie ryzyka podatkowego. Zarządzanie podatkami jest możliwe, gdy podatnik dysponuje wiedzą i dzięki niej rozpatruje różne alternatywne wobec siebie rozwiązania podatkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00