Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-11-15

Dotacje - rozliczenia rachunkowe i podatkowe

Rozdział I

O funduszach europejskich

Fundusze unijne umożliwiają jednostkom gospodarczym podniesienie innowacyjności. Ich celem jest wprowadzenie nowych i zmodernizowanych wyrobów, procesów technologicznych i organizacyjno-technicznych. W latach 2007-2013 z funduszy Unii Europejskiej trafi do Polski ponad 67 mld euro. Środki te są przeznaczone do wykorzystania nie tylko przez polskie firmy, ale także przez samorządy, organizacje pozarządowe i inne instytucje. Jednostka może uzyskać ze środków unijnych w ramach realizacji projektu 85% dofinansowania.

Dotacje otrzymywane z Unii Europejskiej to bezzwrotna pomoc finansowa udzielana ze środków publicznych różnym formom organizacji, tj. przedsiębiorstwom, fundacjom, jednostkom samorządu terytorialnego itp., w celu: finansowania wsparcia określonego działania lub prowadzenia bieżącej działalności. Środki z dotacji mogą być więc przeznaczone na zakup aktywów trwałych, zastosowanie nowych technologii, projektowanie, wdrażanie systemów zarządzania jakością, podnoszenie kwalifikacji pracowników lub na inne przedsięwzięcia.

Środki finansowe Unii Europejskiej pochodzą od państw członkowskich, które przekazują je do unijnego budżetu. Zgodnie z prawem, środki te stanowią zasoby własne Unii Europejskiej. Obecnie największym źródłem środków finansowych Unii Europejskiej są środki uzależnione od dochodu narodowego każdego z państw członkowskich - każde państwo wpłaca do budżetu Unii 0,73% swojego Produktu Narodowego Brutto (PNB).

Pozyskane środki Unia Europejska przeznacza na m.in. na realizację:

● wspólnej polityki rolnej, w tym rybactwa i rybołówstwa,

● polityki spójności - pomoc w podniesieniu konkurencyjności Unii Europejskiej oraz wpłynięciu pozytywnie na rozwój m.in. rolnictwa, kultury, infrastruktury, szkolnictwa, wymiaru bezpieczeństwa.

Środki finansowe Unii Europejskiej są dzielone w taki sposób, aby większość z nich trafiła do regionów znajdujących się w gorszej sytuacji społecznej i gospodarczej. Kryterium podziału środków finansowych Unii Europejskiej jest PKB (Produkt Krajowy Brutto) regionu. Takie rozdysponowanie środków Unii Europejskiej ma na celu przyspieszenie rozwoju opóźnionych regionów, przez co ma nastąpić wzrost konkurencyjność całej Unii Europejskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00