Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-04-15

Odliczenia od dochodu w podatku dochodowym od osób prawnych

Rozdział VI

1. Uwagi wprowadzające

W podatku dochodowym od osób prawnych dochód podatnika jest ustalany zgodnie z treścią art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w przypadku podatkowych grup kapitałowych - art. 7a tej ustawy. Tak obliczony dochód stanowi jedną z kategorii niezbędnych do prawidłowego obliczenia obciążeń podatkowych. Jednak w wielu przypadkach nie stanowi on ostatecznej podstawy do obliczenia podatku dochodowego. Podatnik ma prawo do pomniejszenia uzyskanego w roku podatkowym dochodu o kwoty wydatków określonych w art. 18 ust. 1 ustawy o CIT.

Podstawę opodatkowania stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 albo w art. 7a ust. 1 ustawy o CIT po odliczeniu:

● darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1,

● w bankach - 20% kwoty kredytów (pożyczek) umorzonych w związku z realizacją programu restrukturyzacji na podstawie odrębnych ustaw, zakwalifikowanych do straconych kredytów (pożyczek) i zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów,

● darowizn na cele kultu religijnego - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu.

Łączna kwota odliczeń z wcześniej wymienionych tytułów nie może przekroczyć 10% dochodu, z tym że odliczeniom nie podlegają darowizny na rzecz:

● osób fizycznych,

● osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami (art. 18 ust. 1a ustawy o PIT).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00