Usługi ciągłe w przepisach VAT
Rozdział I
1. Pojęcie usług ciągłych
Przepisy prawa, w szczególności prawa podatkowego, nie definiują pojęcia usług ciągłych. W konsekwencji w celu zdefiniowania tego pojęcia należy się odwołać do wykształconego na gruncie przepisów prawa cywilnego podziału świadczeń.
Świadczenia te - biorąc pod uwagę kryterium czasu - dzielą się na świadczenia jednorazowe, okresowe oraz ciągłe. I tak, w przypadku świadczeń jednorazowych na dłużniku ciąży obowiązek określonego zachowania jednokrotnie. Wykonanie tego świadczenia może zająć dłużnikowi dłuższy lub krótszy czas i może być rozłożone na raty. Wpływa to na termin wykonania świadczenia, lecz nie wpływa na jednorazowy charakter świadczenia.
Inaczej niż w przypadku świadczeń jednorazowych, świadczenia okresowe obejmują określone zachowania, które w określonym z góry czasie mają następować wielokrotnie (w równych lub nierównych odstępach czasu). Cechą charakterystyczną świadczeń okresowych jest zatem możliwość wyodrębnienia powtarzających się świadczeń.
Natomiast świadczenia ciągłe polegają na stałym zachowaniu się dłużnika w czasie trwania stosunku obligacyjnego. Stałość zachowania oznacza niemożliwość wyodrębnienia powtarzających się czynności dłużnika, co - jak zostało wskazane wyżej - charakteryzuje świadczenia okresowe.
W świetle definicji świadczenia usług zawartej w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, świadczenia dzieli się na świadczenia na rzecz osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które nie stanowią dostaw towarów.
Usługi jednorazowe to usługi, których efektem jest jednorazowe świadczenie, przy czym nie ma znaczenia, ile czasu zajmie podmiotowi świadczącemu usługę jego wykonanie oraz ilu będzie wymagać czynności. Z kolei usługi okresowe (usługi świadczone okresowo) to usługi składające się z wielu powtarzających się w ustalonym przez strony okresie rozliczeniowym świadczeń. Natomiast przedmiotem usług ciągłych (usług świadczonych w sposób ciągły) są świadczenia trwające stale przez określony umową czas, tj. w sposób uniemożliwiający wyodrębnienie poszczególnych świadczeń.