Opodatkowanie zaliczek
Rozdział I
1. Opodatkowanie zaliczek podatkiem od towarów i usług
Zgodnie z zasadą ogólną, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi.
Na zasadzie wyjątku od powyższej reguły, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy o VAT).
Z treści tego przepisu wynika, że za zaliczkę jest uznawana płatność, która:
● jest płatnością za konkretny towar bądź usługę oraz
● ma miejsce przed wydaniem towarów lub wykonaniem usługi.
1.1. Obowiązek podatkowy
W przypadku zaliczki obowiązek podatkowy powstaje przed wydaniem towaru. Moment przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (czyli dokonanie dostawy towaru zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT) nie jest brany pod uwagę do ustalenia, czy dokonana wpłata jest zaliczką czy nie.
UWAGA!
Wszelkie wpłaty od kontrahentów, które nie mają charakteru wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, np. kaucja gwarancyjna, wadium, a także pomyłkowe lub zawyżone kwoty zapłat, nie są traktowane jak zaliczka i nie powodują powstania obowiązku podatkowego.
Koniecznym warunkiem powstania obowiązku podatkowego jest, aby zapłacona zaliczka była powiązana z konkretną usługą lub towarem. Jeśli takiego powiązania nie można dokonać, wówczas obowiązek podatkowy nie powstanie. W interpretacji podatkowej dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 stycznia 2011 r., sygn. ITPP2/443-1046/10/RS organ podatkowy uznał też, że "warunku tego nie będzie spełniała kwota wpłacona przez klienta w momencie, gdy przeznaczona jest jedynie w celu otwarcia tzw. limitu kredytowego".
Przykład
Nabywca wpłaca sprzedawcy pewną kwotę pieniędzy, którą w przyszłości będzie mógł wykorzystać na zakup towarów pozostających w asortymencie sprzedawcy bez wskazania, o jaki rodzaj towarów chodzi. Obowiązek podatkowy nie powstanie w momencie dokonania wpłaty. Powstanie on dopiero w momencie dokonania zamówienia konkretnych towarów i w konkretnej ilości oraz zaliczenia wpłaconej kwoty (lub jej części) na poczet zamówienia.