Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-09-15

Dokumenty stanowiące podstawę do ubiegania się o zwrot

Rozdział II

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie podatku VAT

1. Prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego

W przypadku remontu budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wymaganymi dokumentami są:

● prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Jak wynika z art. 3 pkt 11 ustawy - Prawo budowlane, należy przez to rozumieć tytuł prawny wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych;

● tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. W ustawie nie zostało określone, co należy rozumieć przez tytuł prawny do lokalu.

Za tytuł prawny do lokalu lub budynku mieszkalnego uważa się, oprócz prawa własności, m.in. jego użytkowanie na podstawie umowy użyczenia.

W przypadku remontu budynku (lokalu) mieszkalnego ustawa wymaga istnienia tytułu prawnego do budynku (lokalu) mieszkalnego. Za tytuł prawny do budynku (lokalu) mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:

własność,

umowę użyczenia,

umowę najmu lub dzierżawy,

inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.

Biorąc po uwagę wyżej powołane przepisy oraz przedstawiony przez wnioskodawczynię stan faktyczny, należy stwierdzić, iż wnioskodawczyni posiada tytuł prawny do budynku mieszkalnego, którym w przedmiotowej sprawie będzie umowa użyczenia połowy tego budynku.

(Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 stycznia 2011 r., nr IBPBII/2/415-1117/10/MM)

Jednak o zwrot nie może się ubiegać osoba, która poniosła wydatki na zakup materiałów budowlanych, które służyły przeprowadzeniu remontu części nadbudowywanego budynku, użytkowanej przez nią na podstawie umowy użyczenia, przed formalnym zakończeniem tej nadbudowy przez inwestora.

W przedmiotowej sprawie organ odwoławczy ustalił, że J. i U. S. - rodzice skarżącej - 10 stycznia 2007 r. złożyli wniosek o zakończeniu budowy (nadbudowy) budynku mieszkalnego, natomiast umowa użyczenia została zawarta między stronami 31 grudnia 2004 r. (...)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00