Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-06-15

Podatkowe i praktyczne aspekty prowadzenia sprzedaży w Internecie

Rozdział II

Tomasz Król

konsultant podatkowy

1. Wybór formy opodatkowania

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca musi zadecydować, według jakich zasad będzie płacił podatek dochodowy oraz prowadził księgowość.

1.1. Zasady ogólne

Przedsiębiorca płacący podatek dochodowy według zasad ogólnych składa zeznanie roczne na formularzu PIT-36. Stopień obciążenia podatkiem zależy od poziomu dochodów podatnika, gdyż przepisy przewidują dwie stawki podatkowe.

infoRgrafika

Jeżeli podatnik nie złoży żadnego oświadczenia w urzędzie o sposobie rozliczeń podatkowych, będą go obowiązywały zasady ogólne. Zasady szczególne wymagają złożenia odpowiedniego pisma w urzędzie.

1.2. Podatek liniowy

Podatek liniowy stanowi 19% podstawy obliczenia podatku (art. 30c updof). Podatnik wybierając tę formę opodatkowania nie jest zagrożony, że w przypadku sukcesu finansowego firmy dochody będzie miał opodatkowane stawką 32%. Nie ma jednak prawa do kwoty wolnej od podatku. Dochody opodatkowane podatkiem liniowym rozlicza się na formularzu PIT-36L.

Zasadą jest, że dochody osiągnięte przez podatników z tytułu działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek o wybór podatku liniowego. Podatnicy wybierając opodatkowanie podatkiem liniowym są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, ma na to czas do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00