21. Refakturowanie
Tomasz Krywan
doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT
Przepisy VAT nie znają pojęcia refakturowania. Z reguły refakturowaniem nazywane jest fakturowanie odsprzedaży usług lub towarów bez doliczania marży lub prowizji.
Należy jednak zauważyć, że odsprzedaż usług lub towarów może być również dokonywana po zmienionej cenie, w tym po cenie podwyższonej (np. uwzględniającej marżę lub prowizję odsprzedającego podatnika). Fakturowanie usług czy energii - poza zmienioną ceną - nie różni się w istocie niczym od "zwykłego" refakturowania, co pozwala uznać takie fakturowanie za refakturowanie w szerokim rozumieniu tego pojęcia (w dalszej części rozdziału pojęcie "refakturowanie" będzie obejmować zarówno refakturowanie w ścisłym znaczeniu tego pojęcia, czyli bez doliczania marży czy prowizji, jak i refakturowanie w rozumieniu szerokim, czyli z doliczoną marżą lub prowizją).
21.1. Dopuszczalność refakturowania
Refakturowanie jest możliwe wówczas, gdy dochodzi do odsprzedaży usług lub towarów. Jeśli chodzi o usługi, dzieje się tak wtedy, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług. W takich przypadkach przyjmuje się, że sam otrzymał i wyświadczył te usługi (zob. art. 28 Dyrektywy oraz art. 30 ust. 3 ustawy o VAT). Jeśli chodzi o towary, dzieje się tak w każdej sytuacji, gdy podatnik nabywa we własnym imieniu i faktycznie otrzymuje towary, a następnie dokonuje ich dostawy osobie trzeciej, jak również gdy trzy podmioty lub więcej dokonują dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy (w takich przypadkach uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach).