Artykuł
Remont czy ulepszenie - zwiększenie wartości początkowej środka trwałego
Rozdział II
Weronika Gackowska
doktor nauk ekonomicznych, biegły rewident, wykładowca, praktyk
1. Remont a koszt uzyskania przychodów
Najogólniej rzecz ujmując remont to poprawa, konserwatorstwo, utrzymanie lub przedłużenie okresu używania lub sprawności technicznej środka trwałego przy utrzymaniu jego dotychczasowej wartości. Inna definicja wskazuje na przywrócenie pierwotnej wartości użytkowej środka trwałego (także przy użyciu aktualnie dostępnych, nowocześniejszych materiałów i technologii). Jeżeli czynności mają charakter odtworzeniowy, koszt wymiany może mieć charakter remontu nawet wówczas, gdy łączna wartość jest wyższa niż 3500 zł.
Synonimem pojęcia "remont" jest "restauracja", "odbudowa" i "odrestaurowanie" - i tu skojarzenia nie są już tak jednoznaczne. Aby prawidłowo zakwalifikować poniesione nakłady, należy wziąć pod uwagę stan techniczny środka trwałego z dnia wprowadzenia go do ewidencji, zakres i rodzaj prac, a niekiedy i ich wartość.
Uwaga!
Przesłanką rozpoczęcia remontu jest zużycie środka trwałego lub jego części składowych w trakcie eksploatacji.
Zatem remont to czynności mające zapewnić niezakłócone używanie środka trwałego, zmierzające do usunięcia stopniowego zużywania się środków trwałych i tym samym doprowadzenia ich do stanu gotowości technicznej. Stan ten musi być stale utrzymywany, dlatego wszelkie uszkodzenia i niedomagania zaangażowanego do wytwarzania produktów środka trwałego muszą być usuwane na bieżąco. Poniesione w związku z tym koszty są postrzegane jako remont i bardzo rzadko stawiane jest pytanie o zasadność ponoszenia tych kosztów. Uznaje się je za koszt uzyskania przychodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right