Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-09-15

Umowa zlecenia

Rozdział II

Joanna Goliniewska

ekspert ds. ubezpieczeń

1. Zasady podlegania ubezpieczeniom z tytułu umowy zlecenia

Zleceniobiorcami w rozumieniu ustawy systemowej są osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której, zgodnie z Kodeksem cywilnym, mają zastosowanie przepisy dotyczące zlecenia. Na takich samych zasadach jak zleceniobiorcy ubezpieczeniom społecznym podlegają także osoby z nimi współpracujące przy wykonywaniu wskazanych umów (art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy systemowej).

Uwaga!

Ustawa systemowa rozszerza pojęcie zleceniobiorcy na osoby pracujące na podstawie umów agencyjnych i umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego regulujące kwestie dotyczące umów zlecenia.

Strony tych umów mają prawo do zawierania i kształtowania treści umów w granicach prawa. Treść lub cel umowy nie może jednak sprzeciwiać się właściwości (naturze) stosunku umownego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Aby zakwalifikować daną osobę do grupy zleceniobiorców istotna jest treść umowy, która łączy strony.

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Przedmiotem tej umowy jest zobowiązanie zleceniobiorcy do dokonania - z zasady osobiście - na rzecz dającego zlecenie określonej czynności prawnej. Przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do należytej staranności, a nie do osiągnięcia umówionego rezultatu. Przepisy o zleceniu mają odpowiednie zastosowanie do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami. Mają więc zastosowanie wówczas, gdy przedmiotem umowy jest dokonanie faktycznej czynności jako usługi, a nie jest ona unormowana w przepisach dotyczących umów nazwanych w Kodeksie cywilnym oraz w innych aktach prawnych.

Z kolei w przyjmujący zlecenie (agent) zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, do stałego pośredniczenia - za wynagrodzeniem - przy zawieraniu z klientami umów na rzecz dającego zlecenie przedsiębiorcy albo do zawierania umów w jego imieniu. Dla umowy agencyjnej charakterystyczna jest stałość podejmowanej działalności. Zobowiązanie do jednorazowego podjęcia czynności prawnej bądź faktycznej nie wyczerpuje elementów przedmiotowo istotnych agencji. Agent otrzymuje wynagrodzenie za pozytywny wynik swojego działania, tj. za zawarcie umowy przez dającego zlecenie albo przez niego samego, gdy ma do tego stosowne umocowanie. Odróżnia to umowę agencyjną od umowy zlecenia, gdzie biorący zlecenie otrzymuje wynagrodzenie za staranne działanie, bez względu na jego wynik.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00