Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-07-15

Leasing

Rozdział VII

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie podatków, prawnik

1. Wstępną opłatę leasingową można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Wstępna opłata leasingowa powinna zostać zaliczona jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów spółki, w dacie jej poniesienia, bez konieczności rozliczenia jej w czasie, w rozumieniu art. 15 ust. 4d u.p.d.o.p. Będzie tak wówczas, gdy opłata ta ma charakter samoistny, bezzwrotny i niezależny od pozostałych rat leasingowych uiszczanych w okresie trwania umowy. Uiszczoną w takich okolicznościach opłatę należy wtedy wiązać nie z całą umową rozumianą w wymiarze czasowym, lecz z momentem jej zawarcia. Takie stanowisko zajął NSA w wyroku, którego fragment przytaczamy poniżej.

Dodajmy, że kwestia zaliczenia wstępnej opłaty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów jest kontrowersyjna. Organy podatkowe zajmują zwykle stanowisko, iż opłatę tę należy rozliczać w czasie. Natomiast sądy administracyjne przyznają, że wstępna opłata leasingowa może być zaliczona jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów.

STAN FAKTYCZNY

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu, usług transportowych oraz usług w zakresie cięcia metali. W dniu 14 kwietnia 2007 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest maszyna do cięcia laserem. Wartość przedmiotu leasingu będzie amortyzowana przez finansującego. Umowa została zawarta na 6 lat, a płatność za używanie przedmiotu leasingu nastąpi w 72 ratach. Umowa zawiera również ratę inicjalną w wysokości 15% wartości przedmiotu leasingu. Spółka podniosła również, że nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym, o których mowa w art. 17b ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "u.p.d.o.p."

STANOWISKO MF

Zdaniem Ministra Finansów, skoro w przedmiotowej sprawie zapłata raty inicjalnej jest warunkiem wstępnym do zawarcia umowy leasingu, to dotyczy ona całego okresu trwania umowy leasingowej, a tym samym okresu przekraczającego rok podatkowy i w konsekwencji nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przez spółkę przychodach z działalności gospodarczej. Zatem koszt poniesienia raty inicjalnej należy podzielić proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy, tj. proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00