Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-05-15

Usługowe prowadzenie ksiąg

Rozdział III

Grzegorz Prus

audytor wewnętrzny

Ciągle najbardziej poszukiwanymi uprawnieniami z zakresu księgowości są uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg. Dzieje się tak dlatego, że wielu spośród księgowych myśli - choćby potencjalnie - o tym rodzaju działalności, a ponadto certyfikat świadczy o wysokich kwalifikacjach legitymującej się nim osoby.

Przepisy wykonawcze kształtujące zasady przyznawania tych uprawnień umożliwiają ich uzyskanie bez konieczności zdawania państwowych egzaminów w tym zakresie osobom, które posiadają stosowne doświadczenie i wykształcenie. Zasady regulujące te uprawnienia zawiera rozporządzenie Ministra Finansów z 8 kwietnia 2009 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz.U. Nr 62, poz. 508).

Uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg umożliwiają:

1) usługowe prowadzenie ksiąg,

2) prowadzenie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie,

3) sporządzanie, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.

Działalność, o której mowa w punktach 1 i 2, mogą wykonywać:

● przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi - jeżeli są uprawnieni do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,

● pozostali przedsiębiorcy - pod warunkiem że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby uprawnione do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych są uprawnione osoby posiadające certyfikat księgowy, osoby wpisane do rejestru biegłych rewidentów lub na listę doradców podatkowych (dwa ostatnie uprawnienia są przedmiotem szczegółowego opisu w innych częściach opracowania).

UWAGA!

Osoby wykonujące czynności zarezerwowane dla osób mających uprawnienia do usługowego prowadzenia ksiąg mogą przy wykonywaniu swoich czynności korzystać z pomocy osób nieuprawnionych. W takim przypadku zobowiązane są zapewnić stały i bezpośredni nadzór nad wykonywaniem tych czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00