Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-03-15

Organizacja badania sprawozdania finansowego

Rozdział II

Weronika Gackowska

doktor nauk ekonomicznych, biegły rewident, wykładowca, praktyk

1. Etapy współpracy badanego podmiotu z biegłym rewidentem

Przyszłą współpracę podmiotu gospodarczego z biegłym rewidentem reprezentującym firmę audytorską można podzielić na kilka etapów i sposobów. Każdy z nich ma inny charakter, a co za tym idzie - inne jest również miejsce współpracy, inne osoby są oddelegowane do kontaktów z biegłym rewidentem, inne są warunki oraz metody pracy. Wszystkie osoby zajmujące się "rachunkowością w relacjach z osobami, jednostkami i instytucjami powiązanymi z nią zawodowo opierają się na szacunku, zrozumieniu, bezinteresowności, życzliwości, wspólnym zaangażowaniu i wymianie doświadczeń" (Kodeks zawodowej etyki w rachunkowości Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, 2009, s. 22).

Przedstawiony poniżej podział (schemat 2) wskazuje na typowe etapy współpracy oraz udział w niej m.in. służb finansowo-księgowych (kolor szary).

Schemat 2. Etapy współpracy i jej główni uczestnicy reprezentujący jednostkę badaną oraz podmiot uprawniony do badania

infoRgrafika

Źródło: opracowanie własne.

2. Zapytania, oferty przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego

Na pierwszym etapie współpracy dotyczącej badania sprawozdania finansowego bywa tak, że strony niewiele lub nic o sobie nie wiedzą. Kontakty między osobami zainteresowanymi współpracą rozpoczynają się dopiero z chwilą wysłania przez zainteresowany podmiot zapytania o przeprowadzenie badania sprawozdania finansowego lub otrzymania listu intencyjnego, oferty wykonania tych czynności. W praktyce procedury te, na polecenie kierownika jednostki, są pozostawiane asystentom czy sekretariatom.

UWAGA!

Ważnym momentem, który może mieć wpływ na przyszłe ewentualne nieporozumienia, jest moment omawiania szczegółów badania i warunków, a następnie podpisywania umowy o przeprowadzenie badania. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy w imieniu podmiotu uprawnionego do badania występuje reprezentant firmy audytorskiej niebędący biegłym rewidentem. Następnie czynności rewizji zleca on do wykonania biegłemu rewidentowi, który nie poddaje się "specjalnemu traktowaniu" i działaniom zmierzającym do wydania innej opinii niż obiektywna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00