Rozdział V
Szczególne procedury i szczególne rodzaje faktur
1. VAT marża
Przepisy ustawy o VAT przewidują możliwość opodatkowania sprzedaży towarów w tzw. systemie marży. Taka procedura opodatkowania może być stosowana w przypadku:
l świadczenia usług turystyki przez organizatorów turystyki, np. biura podróży (art. 119 ustawy o VAT) lub
l dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków (art. 120 ustawy o VAT).
1.1. Dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków
Definicja towarów używanych, sformułowana na potrzeby rozliczenia podatku VAT w systemie marży, różni się od definicji towarów używanych według art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, która służy do stosowania zwolnienia z opodatkowania VAT.
Zgodnie z art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT przez towary używane należy rozumieć ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.
Aby podatnik mógł zastosować opodatkowanie marży do towarów używanych nabytych w celu ich odsprzedaży, musi zostać spełniony warunek dotyczący statusu podmiotu, od którego podatnik nabył te towary.
Opodatkowanie w systemie marży jest możliwe wówczas, gdy towary używane zostały nabyte od:
l osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej,
l podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku:
- przedmiotowo - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT lub
- podmiotowo - ze względu na status dostawcy będącego drobnym przedsiębiorcą, który korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ustawy o VAT,
podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana w systemie marży,