Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-06-01

Rozdział V.

Kontrakt menedżerski

Kontrakt menedżerski nie jest odrębnym typem umowy - należy do kategorii umów nienazwanych. Najczęściej jest zawierany w formie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej. Jednak dopuszczalne jest również zawarcie z menedżerem umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem w ramach prowadzonej przez niego własnej działalności gospodarczej.

Jeżeli umowa wykazuje wspólne cechy dla umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej, trzeba ustalić, cechy której z tych umów przeważają. Jeśli nie jest to możliwe, o jej rodzaju decyduje zgodny zamiar stron i cel umowy.

Niektóre cechy umowy są na tyle istotne, że przy określeniu jej rodzaju mają decydujące znaczenie. Zwłaszcza brak bezwzględnego obowiązku osobistego świadczenia pracy wyklucza możliwość zakwalifikowania jej jako umowy o pracę. Dlatego kontrakt menedżerski to z reguły umowa cywilnoprawna, na mocy której przyjmujący zlecenie (zarządca) zobowiązuje się za wynagrodzeniem do stałego wykonywania czynności zarządu przedsiębiorstwem zleceniodawcy (przedsiębiorcy) - w jego imieniu i na jego rzecz. Inne nazwy kontraktu menedżerskiego to: „umowa o zarządzanie”, „umowa zarządu”, „umowa o sprawowanie zarządu” czy „umowa menedżerska”.

Podstawowe elementy, które zawiera kontrakt menedżerski, to:

l cele i zadania menedżera,

l zakres jego odpowiedzialności,

l środki przeznaczone na realizację zadań,

l wynagrodzenie, które może odzwierciedlać stopień realizacji określonych w umowie zadań, najczęściej składające się z dwóch części - stałej i zmiennej, która jest uzależniona np. od osiągnięcia konkretnego wyniku finansowego, np. prawo nabycia w przyszłości akcji spółki po preferencyjnej cenie (tzw. opcja na akcje) bądź przeprowadzenia restrukturyzacji firmy, ewentualne świadczenia dodatkowe, takie jak samochód służbowy, telefon, komputer,

l czas, na jaki umowa jest zawarta,

l sytuacje, w których będzie możliwe wcześniejsze rozwiązanie umowy i związane z tym konsekwencje finansowe,

 inne postanowienia uzgodnione przez strony (np. zakaz konkurencji).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00