Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-03-01

Pismo Ministerstwa Finansów odnośnie do wyroku ETS w sprawie zakazu odliczania VAT od zakupu paliwa do samochodów


13 lutego 2009 r. Minister Finansów wydał pismo, w którym zinterpretował skutki, jakie ma dla podatników wyrok ETS z 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o.o. (treść pisma prezentujemy na końcu materiału). W wyroku tym ETS potwierdził prawo polskich podatników do odliczania VAT od paliwa zakupionego do samochodów z tzw. kratką na zasadach obowiązujących przed 1 maja 2004 r. Zdaniem ETS wprowadzone od 1 maja 2004 r. oraz od 22 sierpnia 2005 r. ograniczenia w odliczaniu VAT naliczonego przy zakupie paliwa do samochodów są niezgodne z prawem wspólnotowym.

Przypomnijmy, że ograniczenie w odliczeniu VAT od samochodów obowiązujące przed 1 maja 2004 r. na podstawie § 25 ust. 1 pkt 2, 2a i 3a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym miało następujące brzmienie:

§ Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: •    samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umów leasingu tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika, •    części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów, o których mowa w pkt 2, jeżeli samochody te zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych, •    paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych lub innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg. Według pisma MF po wyroku ETS możliwe jest odliczenie VAT od paliwa, oleju napędowego oraz gazu do samochodów innych niż osobowe o ładowności powyżej 500 kg. Dotyczy to również pełnego odliczenia VAT od zakupu tego rodzaju samochodów, jak również od rat bądź czynszu od leasingu, najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, na podstawie której taki samochód jest używany.Bez znaczenia pozostaje fakt, kiedy samochód został zakupiony, czy też od kiedy jest leasingowany, wynajmowany, dzierżawiony bądź używany na podstawie umowy o podobnym charakterze.Odliczenie VAT od paliwa, oleju, gazu oraz pełne odliczenie VAT od zakupu takich samochodów dotyczy nie tylko samochodów zakupionych po 30 kwietnia 2004 r. do dzisiaj, ale także samochodów, które będą kupowane przez podatników w przyszłości. Tym samym prawdopodobnie te samochody będą cieszyły się znacznie większym powodzeniem niż dotychczas.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00