Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Emerytury i renty z tytułu ubezpieczenia lub zamieszkania w różnych krajach Unii Europejskiej - cz. III

  • Osoby, które w trakcie swojej kariery zawodowej pracowały lub zamieszkiwały w więcej niż jednym państwie należącym do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii, mogą się ubiegać o przyznanie emerytury w każdym z tych państw. Zasady nabywania uprawnień do tego świadczenia z zastosowaniem przepisów wspólnotowych przybliżyliśmy w części II naszego cyklu poświęconego emeryturom i rentom z tytułu okresów ubezpieczenia lub zamieszkania w różnych krajach Unii Europejskiej.

W bieżącym odcinku cyklu omówimy zasady obliczania emerytur przyznawanych osobom, które udowodniły okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w różnych krajach Unii Europejskiej. Przedstawimy m.in. na czym polega i kiedy ma zastosowanie wynikająca z przepisów koordynujących systemy zabezpieczenia społecznego generalna zasada proporcjonalnego obliczania emerytury dla osób mających łączone okresy ubezpieczenia lub zamieszkania w różnych krajach członkowskich. Ponadto przybliżymy szczegółowe zasady obliczania polskich emerytur dla takich osób, a także zasady podwyższania świadczeń do minimum lub wypłaty tzw. dodatku do emerytury.


 

1. Wysokość emerytury dla osoby, której uprawnienia zostały ustalone z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia w kilku krajach Unii Europejskiej

 

Pytanie

W ciągu swojej kariery zawodowej pracowałem przez 14 lat w Polsce, 6 lat we Francji oraz przez 5 lat we Włoszech. W każdym z tych państw będę się ubiegał o przyznanie emerytury. Z tego, co się orientuję, instytucja ubezpieczeniowa każdego kraju, w którym pracowałem, będzie musiała zsumować okresy krajowe i zagraniczne w celu ustalenia dla mnie uprawnień. Czy w każdym państwie dostanę emeryturę obliczoną za okresy krajowe i zagraniczne?

 

Odpowiedź

Ustalając wysokość emerytury, instytucja ubezpieczeniowa każdego państwa, w którym będzie Pan ubiegał się o to świadczenie, zastosuje zasadę pro rata temporis (o której szerzej w uzasadnieniu). W ten sposób otrzyma Pan emerytury ustalone proporcjonalnie, tj. tylko za okresy ubezpieczenia i zamieszkania przebyte w danym państwie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00