Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-10-01

Usługi ciągłe z zagranicy - opodatkowanie VAT, sygn. U.26.

Mimo iż ani ustawa o VAT, ani wydane na jej podstawie rozporządzenia wykonawcze nie definiują pojęcia usług ciągłych, w praktyce gospodarczej można często spotkać się z tego typu usługami. Dzieje się tak również w przypadku nabywania tego rodzaju usług od usługodawców zagranicznych, co w przypadku niektórych z nich może rodzić obowiązek rozliczania importu usług.

TOMASZ MAICHER

1. Definicja usług ciągłych

Na czym polegają usługi ciągłe?

Definicja usług ciągłych

Usługi ciągłe polegają na tym, iż jest możliwe ustalenie momentu rozpoczęcia ich wykonywania, nie jest natomiast możliwe wskazanie momentu ich zakończenia. Usługi te nie polegają bowiem na wykonaniu jednej, ściśle określone czynności (np. przygotowanie opinii prawnej na dany temat przez kancelarię prawną), ale raczej na nieustannym, powtarzalnym wykonywaniu czynności składających się na jedno, trwające przez dłuższy, niekiedy nawet nieokreślony, czas świadczenie (np. umowa o stałe doradztwo prawne, na które składać się będą opinie prawne, reprezentowanie przed sądem, analiza zawieranych kontraktów i inne bieżące czynności, o które w ramach „abonamentu” będzie się zwracał do kancelarii usługobiorca).

W podobny sposób pojęcie usług ciągłych jest interpretowane przez organy podatkowe. Przykładowo, w piśmie z 13 marca 2008 r., sygn. IBPP2/443 W-16/08/EJ/KAN-1719/10/07, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdził, że „(...)w związku z brakiem w obowiązujących przepisach podatkowych definicji sprzedaży towarów o charakterze ciągłym, należy przyjąć pojęcie sprzedaży towarów w ujęciu art. 2 pkt 22 ustawy, w którym to przepisie przez sprzedaż należy rozumieć m.in. odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast pojęcie >ciągłościciągłeciągłej

Obowiązek podatkowy przy imporcie usług

W przypadku usług o charakterze ciągłym kwestią budzącą najczęstsze wątpliwości jest ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Dotyczy to także nabywania powyższych usług z zagranicy w sytuacji, gdy rodzi to obowiązek rozliczenia importu usług (podatnik musi prawidłowo ustalić moment powstania obowiązku podatkowego, aby rozliczyć import usług w rozliczeniu za właściwy miesiąc).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00