Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-06-27

Rejestracja polskich przedsiębiorców na potrzeby VAT za granicą (cz. VIII) - Bułgaria

Polski podmiot gospodarczy może prowadzić działalność gospodarczą na terytorium bułgarskim. Podstawowe zasady dotyczące zakładania i rejestracji firmy w Bułgarii reguluje Kodeks Handlowy. Wynika z niego, że w tym państwie można prowadzić działalność w formie zarejestrowanej spółki prawa handlowego. Takimi spółkami w rozumieniu bułgarskiego prawa są:

ANDRZEJ MARKOWSKI

l spółka jawna,

l spółka komandytowa,

l spółka komandytowo-akcyjna,

l spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,

l spółka akcyjna.

Najdogodniejszymi formami prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców zagranicznych (w tym i firm z Polski) są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

Poza wyżej wymienionymi formami prowadzenia działalności gospodarczej zagraniczne podmioty gospodarcze mogą jeszcze prowadzić działalność na podstawie bułgarskiej ustawy o inwestycjach zagranicznych. Zgodnie z jej przepisami zagraniczne podmioty mogą działać jako:

l przedstawicielstwa handlowe (przedstawicielstwo może być założone przez osobę zagraniczną, która ma prawo do wykonywania działalności handlowej według przepisów swojego kraju; te przedstawicielstwa nie są jednak osobami prawnymi w rozumieniu bułgarskich przepisów i nie mogą prowadzić działalności gospodarczej),

l oddziały (zagraniczna osoba fizyczna, która nie posiada osobowości prawnej, lub spółka może utworzyć oddział, jeżeli według przepisów swojego prawa posiada rejestrację z prawem wykonywania działalności handlowej).

Warto pamiętać, że podejmując działalność gospodarczą w Bułgarii należy posiadać wszystkie wymagane dokumenty sporządzone w języku bułgarskim bądź też przetłumaczone na język bułgarski i zalegalizowane. W przypadku konieczności tłumaczenia dokumentu należy dokonać:

l jego potwierdzenia notarialnie,

l zalegalizowania w ministerstwie spraw zagranicznych w danym państwie (w odniesieniu do polskich przedsiębiorców w polskim MSW),

 potwierdzenia w bułgarskim wydziale konsularnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00