Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-01

Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - opodatkowanie dochodów z państw, z którymi Polska nie zawarła takich umów, sygn. U.12.

Zasadniczo dochody z państw, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania są łączone z dochodami opodatkowanymi w Polsce na zasadach ogólnych. Od tej zasady istnieją jednak wyjątki. Dotyczą one opodatkowania dochodów z oszczędności i dochodów kapitałowych osiąganych przez osoby fizyczne. Dochody te opodatkowane są w Polsce zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

KRZYSZTOF ZBOROWSKI

1. Dochody z pracy

Jakub porada pracuje w hotelu w Monako. Jak będzie musiał rozliczyć swoje dochody w Polsce?

Dochody z pracy w państwie, z którym Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, należy połączyć z dochodami opodatkowanymi w Polsce na zasadach ogólnych. Możliwe jest odliczenie podatku zapłaconego w tym państwie. Rozliczenia tego należy dokonać w zeznaniu rocznym. Istnieje jednak obowiązek wpłacenie zaliczki po powrocie do kraju.

Do rozliczenia dochodów z pracy w państwach, z którymi Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, mają zastosowanie przepisy art. 27 ust. 9 i 9a updof. Dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym (art. 27 ust. 9 updof).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00