Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-07-01

Kurs waluty przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym, sygn. K.3.

Data powstania obowiązku podatkowego od WNT przesądza o kursie waluty, jaki należy zastosować do przeliczenia wartości tego nabycia, wyrażonego w walucie obcej. Wyznacza go wyliczony i ogłoszony przez Narody Bank Polski bieżący kurs średni waluty obcej na dzień wystawienia faktury przez unijnego dostawcę, dokumentującej otrzymanie zaliczki lub dostawę towaru, albo 15 dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy, w zależności od tego, które z tych zdarzeń nastąpi wcześniej. Jeżeli na ten dzień kurs waluty nie zostanie wyliczony i ogłoszony, należy przyjąć ostatni kurs waluty wyliczony i ogłoszony przed tym dniem.

JOLANTA KALICKA

1. Nabycie towarów

Alex sp. z o.o. jest czynnym podatnikiem VAT zarejestrowanym również jako podatnik VAT UE. Dokonuje zakupu towarów handlowych od unijnych kontrahentów, od których zobowiązana jest rozliczyć VAT. Faktury od kontrahentów unijnych dokumentujące dostawę towarów wystawiane są w walucie obcej, najczęściej w euro. W jaki sposób firma Alex powinna poprawnie ustalić podstawę opodatkowania WNT, jeżeli towar od włoskiego kontrahenta otrzymała w dniu 25 maja. Razem z towarem otrzymała fakturę dostawcy z datą wystawienia 22 maja. Natomiast fakturę wewnętrzną dokumentującą WNT spółka Alex wystawiła z datą 30 maja. Z którego dnia należało zastosować kurs waluty do przeliczenia wartości dostarczonego towaru na złote?

Kurs z dnia powstania obowiązku

Spółka powinna przyjąć do przeliczenia wartości nabytych towarów w walucie obcej na złote bieżący średni kurs tej waluty wyliczony i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na dzień powstania obowiązku podatkowego od WNT, czyli w przedstawionej sytuacji kurs waluty z dnia wystawienia faktury przez dostawcę, tj. z dnia 22 maja.

Szczegółowe zasady określające sposób przeliczania wykazanych w fakturach dostawców kwot w walutach obcych na złote określa § 37 ust. 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00