Ubezpieczenia w zagranicznej podróży służbowej, sygn. U.4.
Koszty opłaconej składki ubezpieczeniowej z tytułu zawartych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników oddelegowanych w zagraniczną podróż służbową stanowią dla pracodawcy koszt uzyskania przychodu, pod warunkiem jednak, że opłacane przez pracodawcę składki ubezpieczeniowe spełniają łącznie wszystkie warunki określone w art. 16 ust. 1 pkt 59 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
ALEKSANDER GNIŁKA
Ponoszone przez spółkę za pracowników odbywających podróże służbowe składki na ubezpieczenie stanowią dla pracownika przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu. U pracownika nie powstałby przychód z tytułu opłacanej przez pracodawcę składki, gdyby uprawnionym do świadczenia był ubezpieczający, czyli zakład pracy.
1. Koszt uzyskania przychodu a koszty opłaconej składki ubezpieczeniowej
Spółka Komes często deleguje pracowników do wykonania pracy za granicą. W przypadku takich podróży spółka nabywa dla swoich pracowników delegowanych do pracy za granicę umowy ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczeniem obejmowany jest kilkudniowy czas pobytu pracownika za granicą. Uprawnionymi do otrzymania świadczeń z tytułu umowy są wskazani imiennie w dokumencie polisy pracownicy. Czy koszty opłaconej składki ubezpieczeniowej od następstw nieszczęśliwych wypadków z tytułu zawartych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników oddelegowanych w zagraniczną podróż służbową można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu spółki?