Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-02-01

Likwidacja działalności, sygn. L.2.

Likwidacja działalności jest jednym ze zdarzeń, z którym ustawa o VAT wiąże konieczność rozliczenia podatku należnego. Przy czym konieczność opodatkowania dotyczy wyłącznie sytuacji, w których dochodzi do rozwiązania spółki osobowej (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej) bądź do zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych przez osobę fizyczną. W przypadku rozwiązania spółki kapitałowej, np. spółki z o.o., cały majątek jest zbywany w trakcie postępowania likwidacyjnego, co oznacza, że w momencie faktycznego zakończenia działalności nie ma już żadnego majątku, który trzeba opodatkować. Opodatkowaniu nie będzie także podlegało częściowe ograniczenie prowadzonej działalności, np. poprzez rezygnację z transakcji zagranicznych.

Jacek Węsierski

1. Ograniczenie zakresu działalności a obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego

Mateusz Romiak chce ograniczyć prowadzoną przez siebie działalność i prowadzić jedynie sprzedaż krajową towarów. Dotychczas prowadził przede wszystkim działalność eksportową. Czy ograniczenie działalności przez podatnika VAT będącego osobą fizyczną powoduje konieczność opodatkowania np. towarów pierwotnie przeznaczonych na eksport?

Neutralność w podatku VAT

Ograniczenie prowadzonej przez podatnika działalności nie wywoła konsekwencji w postaci konieczności sporządzenia remanentu i opodatkowania tej części towarów, które pierwotnie miały inne, np. eksportowe, przeznaczenie. Tylko

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00