Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-01-01

Transport międzynarodowy, sygn. T.1.

W przepisach ustawy o VAT szczegółowo zdefiniowano usługę transportu międzynarodowego. Aby określić transport jako transport międzynarodowy, musi się on odbywać co najmniej w części poza terytorium Wspólnoty. Wynika to z faktu, że przepisy rozróżniają również wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów, którą jest transport odbywający się w całości na terytorium Wspólnoty. Poniżej opisujemy wszystkie istotne elementy, na które należy zwrócić uwagę przy rozliczaniu usług transportu międzynarodowego towarów.

Jacek Węsierski

1. Opodatkowanie usług transportu międzynarodowego

Transsped Sp. z o.o. świadczy usługi spedycji oraz transportu na trasach Niemcy - Szwajcaria i Szwajcaria - Niemcy. W transakcji uczestniczą trzy podmioty: niemiecki, szwajcarski i polski (jako świadczący usługi transportowe i spedycyjne). Czy usługi świadczone przez Transsped Sp. z o.o. można zakwalifikować jako usługi transportu międzynarodowego i opodatkować stawką 0%?

Czynności nieopodatkowane w Polsce

Ponieważ przebieg transportu wykonywanego przez Transsped Sp. z o.o. nie mieści się w ramach usług transportu międzynarodowego, których definicję zawiera art. 83 ust. 1 pkt 23 w zw. z art. 83 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o VAT, usługi świadczone przez tę spółkę nie podlegają opodatkowaniu stawką 0%. .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00