Zamknięcie roku – aktywa obrotowe (część 2)
Na dzień kończący dany rok obrotowy jednostka powinna przeprowadzić weryfikację i aktualizację wartości aktywów i pasywów poprzez ich wycenę. Konieczne jest także zapewnienie kompletności oraz zgodności przychodów i powiązanych z nimi kosztów. W poprzednim numerze omówiliśmy zasady wyceny bilansowej aktywów trwałych. W bieżącym wydaniu przedstawiamy zasady wyceny bilansowej aktywów obrotowych.
Do aktywów obrotowych zaliczamy:
zapasy,
należności krótkoterminowe,
inwestycje krótkoterminowe, w tym środki pieniężne,
rozliczenia międzyokresowe czynne.
1. Zapasy
Do zapasów zalicza się stanowiące własność jednostki:
materiały nabyte w celu zużycia na własne potrzeby,
produkty gotowe wydobyte, wytworzone lub przetworzone przez jednostkę, przeznaczone i zdatne do sprzedaży (gotowe wyroby, usługi, roboty),
jeszcze niegotowe półprodukty (półfabrykaty) i produkcję w toku,
towary nabyte w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym; nie uważa się za przetworzenie rozlewu, rozkroju, paczkowania, etykietowania itp. towarów.
Na dzień bilansowy zapasy mogą znajdować się zarówno w jednostce, jak i poza nią, np. w obcych magazynach, chłodniach, w trakcie przetwarzania, w składach konsygnacyjnych lub przekazane w komis.
Zapasy obejmują również materiały i towary, które zostały przyjęte, lecz na dzień bilansowy brak jest faktur od dostawców (tzw. dostawy niefakturowane).
Należy zauważyć, że pomimo użycia w art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości (uor) określenia „rzeczowe aktywa obrotowe”, do zapasów wliczane są również usługi przeznaczone na sprzedaż, które pozostają w trakcie realizacji i są wykonywane przez okres krótszy niż 6 miesięcy. Usługi te mogą mieć niematerialny charakter, takie jak programy informatyczne, prace badawcze czy filmy, a ich materialna forma, np. taśma filmowa, pełni jedynie funkcję nośnika.
Jednostki prowadzące działalność rolniczą zaliczają do:
produktów w toku – zwierzęta, takie jak bydło, świnie, owce, drób czy ryby, które są w odchowie, tuczu lub opasie, a także produkcję roślinną w toku, obejmującą zboża, warzywa, chmiel, owoce czy rośliny ozdobne,