Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 24-11-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 24-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-09-13

Zaktualizowany KSR nr 2 „Podatek dochodowy”

Komitet Standardów Rachunkowości podjął uchwałę o przyjęciu zaktualizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości nr 2 „Podatek dochodowy”, który został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów (poz. 81). Konieczność aktualizacji KSR wynikała przede wszystkim z licznych zmian przepisów podatkowych na przestrzeni ostatnich lat oraz zmian MSR 12.

Prace nad projektem trwały ponad dwa lata i obejmowały liczne dyskusje na posiedzeniach Komitetu, recenzje, dyskusję publiczną oraz konsultacje z MF i Ministerstwem Sprawiedliwości.

Ryczałt od dochodów spółek, tzw. CIT estoński

W standardzie doprecyzowano, że jednostka nie tworzy rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego i nie ustala aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego na skutki podatkowe podziału lub pokrycia wyniku finansowego netto w przypadku ryczałtu od dochodów spółek (pkt 5.3.1 standardu). W przypadku ryczałtu od dochodów spółek nie występują różnice przejściowe między wartością bilansową aktywów i pasywów a ich wartością podatkową oraz stratą podatkową możliwą do odliczenia w przyszłości. Przyjęto rozwiązanie, że na koniec roku obrotowego, w związku z nieopodatkowaniem niepodzielonych zysków, jednostka nie ujmuje zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, jak również rezerwy i aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Natomiast zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego oraz koszt z tytułu podatku dochodowego są ujmowane w momencie podjęcia decyzji o wypłacie dywidendy lub zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy przez odpowiedni organ, np. zatwierdzający, lub dokonania innej formy dystrybucji na rzecz udziałowców podlegającej opodatkowaniu zgodnie z przepisami podatkowymi, a zatem w momencie powstania obowiązku podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00