Kluczowe wskaźniki finansowe w kontekście różnych źródeł finansowania
Jednostki gospodarcze mogą finansować ponoszone wydatki ze środków własnych lub zewnętrznych. Zarówno leasing, jak i faktoring oraz kredyt zaliczają się do źródła finansowania zewnętrznego, ale ich przeznaczenie zwykle wyraźnie się różni.
Różne źródła finansowania mają też inny wpływ na sprawozdanie finansowe, na wskaźniki finansowe.
Kiedy i jak korzystać z faktoringu?
Faktoring to usługa, w której faktor (firma faktoringowa lub bank) wykupuje od faktoranta (przedsiębiorcy) należności, na które ten drugi oczekuje. Dzięki temu faktorant szybko otrzymuje pieniądze, na które normalnie musiałby długo czekać. Obsługą należności zajmuje się od tego momentu faktor, który pobiera za to prowizję.
Faktoring pozwala podmiotom gospodarczym poprawić wskaźnik płynności finansowej oraz szybko odzyskać zamrożone środki. Niweluje ryzyko opóźnień w spłacie bieżących zobowiązań, takich jak zakup materiałów, towarów czy wypłaty wynagrodzeń.
Przedsiębiorstwa mogą napotkać nieprzewidziane wydatki, takie jak konieczność napraw czy zwiększony popyt na produkty. Przeniesienie należności na faktora i szybkie odzyskanie pieniędzy od zwlekającego z płatnością kontrahenta zapobiegnie kolejnym opóźnieniom.
Kiedy i jak skorzystać z leasingu?
Leasing to forma finansowania, która pozwala rozplanować zakup drogiego sprzętu lub środka transportu. Małe firmy usługowe często korzystają z leasingu, aby zakupić samochód do przewożenia materiałów oraz pracowników. Kawiarnie i restauracje leasingują przemysłowe chłodziarki, specjalistyczne ekspresy do kawy i inne niezbędne maszyny. Koszt zakupu takiego ekspresu do kawy dla lokalu gastronomicznego może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.