Artykuł
TEMAT NUMERU
Samochód firmowy udostępniony pracownikowi
Jednostki gospodarcze, w celu realizacji zadań związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, przekazują do dyspozycji swoim pracownikom samochody służbowe. Różnego rodzaju koszty ponoszone przez pracodawcę, dotyczące udostępnianych pracownikom samochodów służbowych, stanowią z reguły firmowe koszty podatkowe. Odnosi się to do wydatków, które firma ponosi w związku ze służbowym wykorzystaniem tych aut, a także do wydatków związanych z ich prywatnym używaniem przez te osoby.
Kwestie zaliczania wydatków związanych z samochodami służbowymi są szeroko omawiane w wielu interpretacjach podatkowych. Różne są też na ten temat stanowiska tych organów.
Jednostki mają niekiedy wątpliwości, czy odpłatność za korzystanie przez pracowników z firmowych samochodów do celów prywatnych nie daje spółce prawa do potrącenia w kosztach wydatków związanych z eksploatacją tych samochodów także w celach prywatnych (np. zakup paliwa). Nie stanowią bowiem wydatków związanych z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą ani osiąganymi przez nią przychodami. Są wydatkami na cele osobiste tych pracowników i w związku z tym nie powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Mogłyby jednak stanowić koszt uzyskania przychodów spółki, gdyby w opłatach ponoszonych przez pracowników za używanie firmowych aut były wkalkulowane również koszty paliwa opłacane przez spółkę.
Do kosztów podatkowych jednostki mogą zaliczać odpisy amortyzacyjne dokonywane z tytułu zużycia samochodu firmowego, wydatki na zakup paliwa, wydatki na zakup płynów eksploatacyjnych, np. oleju silnikowego czy płynu do spryskiwaczy, wydatki na zakup części zamiennych i koszty dokonywanych napraw oraz raty leasingowe, gdy zapewniają pracownikom możliwość korzystania z samochodów służbowych stanowiących własność jednostki bądź znajdujących się w jej dyspozycji na podstawie umów leasingu.
W odniesieniu do kosztów amortyzacji wskazuje się, że w myśl zapisów ustawy o podatku dochodowym kosztów podatkowych nie stanowią odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej m.in. środków trwałych oddanych do nieodpłatnego używania za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania. W większości sytuacji przepis ten nie będzie miał zastosowania. Samochody firmowe udostępniane pracownikom służą przede wszystkim celom służbowym, dlatego możliwe jest zaliczenie do kosztów podatkowych dokonywanych od nich odpisów amortyzacyjnych w pełnej wysokości, jednak z uwzględnieniem ustawowego limitu 20 000 euro.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right