Szczególne obowiązki dokumentacyjne i sprawozdawcze w stanie prawnym od 1 stycznia 2017 r.
Zmiany w cenach transferowych
Wprowadzenie
1 stycznia 2017 r. wejdzie w życie ustawa z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1932, dalej: ustawa nowelizacyjna), która wnosi istotne zmiany do dotychczas obowiązujących przepisów dotyczących cen transferowych, głównie w zakresie art. 9a oraz art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: updop) oraz odpowiednio art. 25 i 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof).
Wśród nich wskazać należy na rozszerzenie obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych, spoczywających na podatnikach dokonujących transakcji z podmiotami powiązanymi. Ich zakres, determinowany rozmiarem (skalą) prowadzonej działalności, obejmie:
● dokumentację lokalną (local file),
● dokumentację grupową (master file),
● analizy danych porównawczych,
● oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji podatkowej,
● uproszczone sprawozdanie w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi oraz podmiotami z tzw. rajów podatkowych (CIT-TP, PIT-TP),
● raportowanie według krajów (country-by-country reporting; CIT-CBC).
Odpowiednie przygotowanie się do zmian powinno stać się w najbliższych miesiącach priorytetem polskich podmiotów współpracujących z podmiotami powiązanymi.
Niniejsza publikacja jest ukierunkowana na syntetyczną identyfikację zakresu nowych obowiązków, jakim będą podlegać polskie podmioty współpracujące z podmiotami powiązanymi, oraz na praktyczne aspekty związane ze sporządzeniem dokumentacji podatkowej w nowym stanie prawnym.
1. Zakres podmiotowy obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych
1.1. Zmiana definicji powiązania kapitałowego
Istotną nowością, począwszy od 1 stycznia 2017 r., jest podniesienie progu powiązań kapitałowych (krajowych oraz zagranicznych) z 5% na 25%. Oznacza to, że krąg podmiotów powiązanych kapitałowo dla wielu podatników będzie znacznie węższy niż w stanie prawnym do tej daty. Rysunek 1 prezentuje porównanie przepisów sprzed i po nowelizacji.