Artykuł
Sposób ustalania wykorzystania limitu pomocy de minimis
Jednym z rodzajów pomocy publicznej jest pomoc de minimis. Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Jest to szczególny przypadek pomocy publicznej. Obszar tej pomocy jest ściśle regulowany przez przepisy wspólnotowe, zgodnie z którymi obowiązuje zakaz udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej, a gdy pomoc ma być udzielona, wymagana jest na to zgoda Komisji Europejskiej. Wyjątkiem od tej zasady jest pomoc de minimis.
W przypadku pomocy de minimis przedsiębiorcom udzielana jest pomoc publiczna, w przypadku której przyjęto założenie, iż ze względu na swoją wartość ma ona nieznaczny wpływ na konkurencję oraz wymianę handlową między państwami członkowskimi. W związku z tym nie jest wymagana uprzednia kontrola ze strony Komisji Europejskiej w drodze notyfikacji.
Zasady pomocy de minimis reguluje rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
1. Wyjątki w przyznawaniu pomocy de minimis
Rozporządzenie Komisji (UE) stosuje się do pomocy przyznawanej podmiotom gospodarczym we wszystkich sektorach, z wyjątkiem:
a) pomocy przyznawanej przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury, objętym rozporządzeniem Rady (WE) nr 104/2000 (w sprawie wspólnej organizacji rynków produktów rybołówstwa i akwakultury);
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right