Kto jest odpowiedzialny za sprawozdanie finansowe
Obowiązek gwarantowania rzetelności sprawozdawczości finansowej ciąży na członkach organów spółek. W zakresie tej odpowiedzialności mają oni zagwarantować, aby dokumentacja sprawozdawczo-finansowa została sporządzona zgodnie z ustawą o rachunkowości.
W związku z koniecznością zatwierdzenia sprawozdania finansowego co roku nasilają się wątpliwości dotyczące odpowiedzialności poszczególnych organów za sprawozdanie finansowe jednostki. Jak wynika z przepisów ustawy o rachunkowości, to kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane przez przepisy ustawy o rachunkowości. W tym zakresie odpowiadają oni solidarnie wobec spółki za powstałą szkodę wyrządzoną swoim działaniem lub zaniechaniem, które stanowi w świetle prawa naruszenie nałożonego na nich obowiązku.
Rola rady nadzorczej w związku ze sporządzaniem sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności spółek jest bardzo istotna. Rada nadzorcza z pozycji podmiotu, który jedynie następczo kontroluje i ocenia sprawozdanie finansowe, nie mając wpływu na jego tworzenie, stała się podmiotem, który ma uczestniczyć w procesie sporządzania sprawozdania finansowego oraz sprawozdania zarządu z działalności.
1. W jakich przepisach została określona odpowiedzialność za sprawozdanie finansowe
Poza ustawą o rachunkowości w nieco węższym zakresie odpowiedzialność członków i organów spółek regulują przepisy zawarte w Kodeksie spółek handlowych.
Obowiązki w zakresie:
● sprawowania stałego nadzoru nad działalnością spółki, w tym obowiązek oceny sprawozdań finansowych co do ich zgodności z księgami rachunkowymi i innymi dokumentami księgowo-finansowymi oraz ich zgodności ze stanem faktycznym, ● składania zgromadzeniu wspólników corocznego sprawozdania z wyników dokonanej oceny,