Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2016-05-13

Zakup środków transportu w innym kraju UE - ujęcie podatkowe i bilansowe

Sposób rozliczenia zakupu samochodu w innym kraju UE zależy od tego, czy mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). WNT występuje wówczas, gdy dwie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT (podatnikami podatku od wartości dodanej), a sprzedaż nie jest opodatkowana na zasadzie marży. Status sprzedawcy nie ma jednak znaczenia, gdy przedmiotem dostawy są nowe środki transportu. Wówczas zawsze występuje WNT.

W przypadku zakupu środka transportu od kontrahenta z innego kraju Unii u nabywcy (przedsiębiorcy) występuje zazwyczaj WNT. Aby wystąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie środków transportu, muszą być spełnione warunki określone w art. 9-10 ustawy o VAT. W uproszczeniu - dwie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT lub podatku od wartości dodanej, a sprzedaż nie jest opodatkowana na zasadzie marży. Należy jednak pamiętać, że status sprzedawcy i nabywcy nie ma znaczenia, jeżeli przedmiotem dostawy (zakupu) są nowe środki transportu. W takim przypadku u nabywcy zawsze występuje WNT.

UWAGA!

WNT występuje wówczas, gdy dwie strony transakcji (sprzedawca i nabywca) są czynnymi podatnikami VAT (podatku od wartości dodanej), a sprzedaż nie jest opodatkowana na zasadzie marży (art. 9 i 10 ustawy o VAT).

Tabela 1. Zasady rozliczeń zakupu samochodu w innym kraju UE

Lp.

Status sprzedawcy

Status nabywcy

Sposób opodatkowania dostawy samochodu

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00