Artykuł
Zasady dokonywania dopłat do kapitału
Charakter prawny dopłat jest jednoznacznie wskazany w Kodeksie spółek handlowych. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością traktują je najczęściej jako formę bezpłatnej pożyczki udzielonej dla poratowania sytuacji finansowej, a więc jako zobowiązanie wspólników względem spółki. Jednak należy pamiętać, że z pojęciem dopłat mamy od czynienia także wówczas, gdy następuje likwidacja spółki lub rozliczenie z byłym wspólnikiem, choć są to w swym charakterze inne dopłaty.
Generalnie dopłaty to szczególne świadczenie pieniężne wspólnika na rzecz spółki. Jest to poniekąd przymusowa "pożyczka" zaciągnięta przez spółkę wśród wszystkich wspólników. Dopłaty są nieoprocentowane i wpłacane dla poratowania sytuacji finansowej spółki. W tym przypadku mamy do czynienia z dopłatami zwrotnymi. Dopłaty mogą być formą zwiększenia majątku spółki bez podwyższania samego kapitału zakładowego. W spółkach akcyjnych dopłaty są formą wynagrodzenia dla posiadaczy akcji imiennych za dodatkowe uprawnienia dla posiadacza akcji.
Najważniejszą cechą dopłat wnoszonych przez wspólników jest podreperowanie sytuacji finansowej spółki. Nie ma znaczenia, czy pieniądze wniesione w formie dopłat będą przeznaczone na pokrycie straty finansowej czy wydatkowane na bieżącą obsługę zobowiązań spółki. Jak wskazuje postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 18 grudnia 2013 r. (sygn. akt II FZ 1098/13):
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right