Artykuł
Dopłata do kapitału w księgach rachunkowych
Jedną z form dofinansowania spółki kapitałowej są dopłaty wspólników. Dopłaty mogą być przeznaczone na pokrycie straty finansowej, a także na bieżącą lub inwestycyjną działalność firmy. Przepisy nie określają celu dopłat. Dopłaty nie podwyższają kapitału zakładowego.
Dopłaty do kapitału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wnoszone są na podstawie art. 177-179 k.s.h. Z treści tych przepisów wynika, że umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłaty. Jeśli z umowy spółki nie wynika taka możliwość, a wspólnicy chcą wnieść dopłaty, wówczas konieczna będzie zmiana umowy spółki.
Dopłaty mogą mieć charakter zwrotny i bezzwrotny. Bezzwrotne są dopłaty przeznaczone na pokrycie straty bilansowej (art. 179 § 1 k.s.h.). Pozostałe mają charakter zwrotny i wymagają podjęcia uchwały wspólników (art. 228 k.s.h.).
UWAGA!
Gdy dopłaty nie są przewidziane w umowie spółki, zmiana umowy, polegająca na wprowadzeniu postanowienia przewidującego możliwość nakładania dopłat, wymaga jednomyślności jako zmiana zwiększająca świadczenia wspólników (tak wynika z wyroku Sądu Administracyjnego w Katowicach z 3 kwietnia 2003 r., sygn. akt I ACa 1186/02).
W praktyce dopłata jest określana jako forma wewnętrznej "przymusowej" pożyczki wspólników na rzecz spółki. Od pożyczki różni się tym, że wspólnikowi, który uiścił należną dopłatę, w odróżnieniu od pożyczkodawcy, nie przysługuje roszczenie o zwrot przekazanej kwoty. Dopłata nie jest formą podwyższenia kapitału zakładowego (chyba że zostanie zaliczona na taki przy zwrocie), ale powiększa majątek spółki. Jest wpisywana do kapitału rezerwowego i nie powiększa wartości udziałów wspólników w kapitale zakładowym. Wspólnicy nie mogą też pobierać od dopłaty odsetek. W związku z tym spółka jest finansowana kapitałem własnym, od którego nie płaci żadnych odsetek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right