Artykuł
Kontrakty forward w księgach rachunkowych
Często pojawia się pytanie, jak ująć kontrakty forward w księgach rachunkowych. Ujmowanie w księgach rachunkowych tych umów zależy od tego, czy jednostka podlega badaniu przez biegłego rewidenta, czy też nie. Jeżeli bowiem jednostka podlega badaniu przez biegłego rewidenta, ma obowiązek stosowania rozporządzenia MF w sprawie instrumentów finansowych. W takim przypadku ma możliwość wyboru: kontrakt może być ujęty w księgach rachunkowych w dniu jego zawarcia lub w dniu realizacji. Gdy jednostka korzysta z uproszczeń, stosując przepisy ustawy o rachunkowości, co do zasady powinna ująć kontrakt w księgach rachunkowych w dniu jego zawarcia jako składnik aktywów finansowych i zobowiązań finansowych. Bez względu na sposób ujęcia w księgach rachunkowych kontrakty forward wycenia się nie później niż na dzień bilansowy w wartości godziwej.
1. Zmiany w ustawie o rachunkowości
Od 1 stycznia 2016 r. przepisów rozporządzenia MF w sprawie instrumentów finansowych mogą nie stosować jednostki, które spełniają warunki uznania za małe podmioty, tj.: jednostki, które za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących trzech wielkości:
● 17 000 000 zł - w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego, ● 34 000 000 zł - w przypadku przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy, ● 50 osób - w przypadku średniorocznego zatrudnienia w przeliczeniu na pełne etaty
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right