Artykuł
Usługi budowlane oraz gospodarka materiałowa i ich ewidencje
Usługi ogólnobudowlane będące krótkoterminowymi usługami budowlanymi mogą być wycenione po koszcie wytworzenia i wykazane w aktywach obrotowych jako produkcja w toku, jeśli ich wykonanie na koniec roku obrotowego nie jest istotne. W przeciwnym razie, zgodnie z zaleceniami KSR 3 "Niezakończone usługi budowlane", przychody i koszty realizowanych usług należy ustalać współmiernie do stopnia zaawansowania robót.
Sposób rozliczania usług budowlanych na przełomie okresów sprawozdawczych zależy od tego, jak długi jest okres ich realizacji. Jeżeli ustalony w umowie czas wykonania usług budowlanych nie jest dłuższy niż sześć miesięcy, to usługi te mogą być wyceniane po koszcie wytworzenia i zaliczane do rzeczowych składników aktywów obrotowych jako roboty w toku. W takim przypadku nie ma konieczności ustalania przychodów z niezakończonych robót. Należy jednak dokonać rzetelnej wyceny robót w toku.
UWAGA!
Zgodnie z zapisami Krajowego Standardu Rachunkowości nr 3 "Niezakończone usługi budowlane" (pkt I.4), w sytuacji gdy usługa budowlana - mimo że jej czas realizacji trwa krócej niż 6 miesięcy - na dzień bilansowy została w sposób istotny wykonana, należy ustalić przychody i koszty według zasad określonych w art. 34a, 34c i 34d ustawy o rachunkowości.
Jeśli okres realizacji usług budowlanych trwa dłużej niż sześć miesięcy, wówczas należy zastosować się do art. 34a i 34c ustawy o rachunkowości. Zgodnie z zapisami tych artykułów w przypadku realizacji usług długoterminowych nie wystąpi produkcja w toku, gdyż wartość niezakończonych robót podlega wykazaniu na dzień bilansowy jako przychód. Przychód ten może być ustalany w dwojaki sposób, tj.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right